W codziennym życiu często nie zauważamy powoli zachodzących zmian lub uważamy za oczywiste takie elementy rzeczywistości, których nie było jeszcze jakiś czas temu. Świat wokół nas zmienia się szybciej niż myślimy, a odzwierciedla to rynek pracy. Rozwój technologii informatycznych i wprowadzanie coraz to nowych innowacji powiązanych z siecią internetową doprowadził do powstania zawodów, które nie miały racji bytu jeszcze 10 lat temu.

Praca w chmurach

Dużym wzięciem cieszą się pracujący w oparciu o wielkie ilości danych gromadzonych w “chmurach” specjaliści tzw. data miningu, czyli analitycy Big Data (pozyskujący, gromadzący i przetwarzający informacje) oraz specjaliści Cloud Services zajmujący się projektowaniem i programowaniem usług.

Tworzenie coraz większych baz danych wpłynęło na pojawienie się archiwistów internetowych, a konieczność skutecznego zabezpieczania tych zasobów – analityków do spraw bezpieczeństwa informacji.

Aplikacje i społeczności

Skoro trudno wyobrazić sobie dzisiejsze życie bez komórki, poszukiwani są twórcy i programiści aplikacji mobilnych (głównie IOS Developers i Android Developers). Świat wirtualny, dostępny dosłownie pod ręką, stał się częścią życia nie tylko nastolatków, ale i ludzi dorosłych.

Większość firm i instytucji nie ogranicza się do posiadania strony internetowej, ale buduje swoją markę m.in. przez obecność na portalach społecznościowych. Ponieważ media społecznościowe są obecnie nie tylko miejscem wymiany opinii i informacji, ale też promocji oraz prowadzenia kampanii konkretnych produktów, firmy zatrudniają do ich efektywnego wykorzystania specjalistów i menadżerów do spraw mediów społecznościowych. Jeszcze parę lat temu, kto by pomyślał, że „klikanie na fejsie” może być pracą.

W dzisiejszych czasach, generalnie większą wagę przywiązuje się do budowania przemyślanego i spójnego wizerunku firm, stąd wzrastająca popularność specjalistów do spraw Employer Branding lub specjalistów CSR (odpowiedzialność za wpływ na społeczeństwo i środowisko naturalne).

Słońce, wiatr i drony

Od wielu lat, przede wszystkim ze względu na silny rozwój naszego kraju, odnotować trzeba duże zapotrzebowanie na inżynierów. Znakiem czasu są jednak ich specjalizacje – najbardziej poszukiwani obecnie eksperci, to ci znający się na fotowoltaice i energii odnawialnej.  Coraz więcej inwestycji infrastrukturalnych wyposażonych jest w tego typu rozwiązania. Dodatkowo, kierunek rozwoju polityki klimatycznej oraz ustawodawstwa Unii Europejskiej, jasno wskazuje na to, że rynek pracy jeszcze przez wiele lat będzie potrzebował takich pracowników.

Last but not least… chyba najbardziej charakterystycznym nowym zawodem stał się operator dronów, czyli bezzałogowych pojazdów latających. Pamiętajmy jednak o tym, że aby go wykonywać konieczny jest certyfikat UAVO, który zdobyć można na państwowym egzaminie. Po szczęśliwie zdanym egzaminie czeka na nas atrakcyjna i dość dobrze płatna praca podniebnego fotografa i filmowca.