W ostatnich latach w Polsce zaczęło pracować wielu Ukraińców. Zarówno Polacy, jak i potencjalni pracownicy z Ukrainy zastanawiają się, jak wyglądają płace dla imigrantów. Doczytajcie wpis do końca, by mieć rozeznanie w tej kwestii.

Prace dla Ukrainców

Oczywiście przede wszystkim płaca zależy od rodzaju wykonywanego zawodu. Większość pracowników z Ukrainy zajmuje się pracami fizycznymi, nawet w przypadkach, gdy są to stanowiska poniżej nabytych w ojczyźnie kwalifikacji. Oprócz zajmowania się produkcją dóbr w dużych przedsiębiorstwach, Ukraińcy mogą też znaleźć zatrudnienie w gastronomii oraz w pracach wymagających wykształcenia zawodowego. Wiele z tych osób, po przekroczeniu bariery językowej, może awansować, a także szukać pracy w innych miejscach. W związku z ciągłym napływem rąk do pracy, płace wzrastają.

Brutto za godzinę

W roku 2017 średnia stawka godzinowa dla pracowników z Ukrainy (fizycznych) wynosiła ok. 13 złotych. W porównaniu z rokiem poprzednim odnotowano dwudziestoprocentowy wzrost, co daje perspektywy na przyszłość. Obecnie w Polsce pracy w wielu zawodach wzrastają, co w oczywisty sposób odnotowują także ukraińscy zatrudnieni. W porównaniu z wypłatami, jakie mogliby za podobne prace otrzymać we własnym kraju, różnica jest bardzo duża. Jeśli weźmiemy pod lupę zarobki pomocy kuchennej, jest to cztery razy więcej (na Ukrainie pomoc zarobi ok. 3 złotych, a w Polsce 12, co i tak jest jedną z niższych stawek w porównaniu z innymi zawodami). Pożądani są pracownicy budowlani, którzy mogą otrzymać nawet 20 zł/brutto za godzinę.

Wypłata na rękę

Naturalnie tym, co najbardziej interesuje pracowników, jest comiesięczna wypłata. Jako że praca dla Ukraińców w Polsce obejmuje głównie zawody fizyczne, zwykle wypłata ta nie przekracza 3 tysięcy złotych. Mało kto jest zadowolony z takiego obrotu sprawy, gdyż większość pracowników wolałaby zarabiać kwoty do 5 tysięcy. W tej chwili polski przemysł nie może sobie na to pozwolić, co nie oznacza, że na horyzoncie nie rysują się lepsze perspektywy. Wynagrodzenia dla Ukraińców – choć mniejsze – stopniowo zrównują się z wypłatami dla Polaków. Ponadto wielu pracodawców oferuje również dostęp do mediów oraz zakwaterowanie. W związku z poprawiającą się sytuacją Ukraińcy chętniej płacą składki ZUS.

Obecna wypłata (między 2,5 do 3 tys.) zazwyczaj jest zadowalająca dla imigrantów, toteż coraz chętniej przenoszą się oni do Polski na dłuższy okres lub też myślą o zamieszkaniu tu na stałe. Badania wskazują także, że w większości Polacy mają do Ukraińców nastawienie pozytywne bądź neutralne, rzadko okazują wrogość.

Nie dać się oszukać

Jeszcze do niedawna oszukiwanie pracowników z Ukrainy zdarzało się nagminnie. Obecnie, wraz ze wzrostem płac oraz świadomości społecznej, dochodzi do tego rzadziej. Niemniej jednak warto zachować ostrożność, by nie zostać okłamanym. Przede wszystkim nie należy wierzyć pracodawcy na słowo, a dokładnie przyjrzeć się umowie i poradzić bardziej doświadczonych osób lub firm. Ci, którzy nie znają języka polskiego, powinni skorzystać z pomocy lub pośrednictwa pracy.

Dowiedź się jak zatrudnić pracownika z Ukrainy w swojej firmie.